2014/2015
- Deň Zeme v SZŠ Skalica
- Okresné kolá olympiád z cudzích jazykov
- Mikulášska besiedka pre hedikepovaných
- Červené stužky
- Slávnostné stužkovanie maturantov
- Týždeň boja proti drogám
- „Medzinárodný deň eliminácie násilia voči ženám" 25. november
- 20. november - medzinárodný deň bez fajčenia
- „Medzinárodný deň predčasne narodených detí“ 17. november
- Exkurzia Brno
- Odborná exkurzia a veťrh VAPAC
- Október - mesiac úcty k starším
- Deň srdca
- Deň prevencie
- Deň otvorených dverí
- ... dočkali sme sa
- Slávnostné otvorenie školského roka
- Erasmus +
- Evička a deti 2014/15
„Medzinárodný deň predčasne narodených detí“ 17. november
„Medzinárodný deň predčasne narodených detí“
17. november
V tento deň si celý svet pripomína predčasne narodené deti - tie, ktoré sú s nami, ale aj tie, ktoré boli príliš malinké a museli nás opustiť.
Na Slovensku tento deň rôznymi akciami propaguje očianske združenie malíček, ktoré vzniklo v r. 2011 z iniciatívy rodičov predčasne narodených detí. Jeho cieľom je podpora týchto rodín, sprostredkovanie kontaktov na organizácie a odborníkov z radov neonatológov (= venujúci sa predčasne narodeným deťom), psychológov, detských neurológov a ďalších.
Celý november sa konajú rôzne akcie, ktoré na problém predčasných pôrodov a nedonosených bábätiek upozorňujú verejnosť. Aj doma si môžu ľudia 17. novembra spomenúť na predčasne narodené bábätká, napr. zapálením fialovej sviečky v okne, hromadným vypúšťaním fialových balónov šťastia či lampiónovým sprievodom s deťmi, fialovou stužkou na oblečení.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé 10. dieťa, čo predstavuje ročne asi 5000 detí. Ide o nemalé číslo… Prívlastok „predčasné” prináleží deťom, ktoré sa narodia pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, pričom hranica životaschopnosti je ukončený 24. týždeň. Ich pôrodná hmotnosť býva zväčša menej ako 2500 gramov, pričom hmotnosť extrémne nezrelých novorodencov je od 500 – 1000 gramov. Mimo materského lona potrebujú špeciálne prostredie a náročnú starostlivosť na novorodeneckých jednotkách intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Ich nevyvinuté orgány nedokážu bez pomoci zvládať samostatné dýchanie, udržiavanie telesnej teploty a trávenie. Sú pre ne rizikové infekčné ochorenia, ako i ďalšie nebezpečenstvá. Našťastie, Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou starostlivosti o predčasne narodené deti a naši neonatológovia dokážu zachrániť i deti, ktoré by v minulosti neprežili.
Preto i na našej Strednej zdravotníckej škole v Skalici sme podporili tento deň a pod vedením triednej učiteľky PhDr. Andrey Rehákovej, sme si žiačky III.A triedy Alena Blaščáková, Radka Haffnerová, Margaréta Snovická a Michaela Telárová pripravili v súvislosti s týmto dňom letáky, informačnú tabuľu, vyhlásili v školskom rozhlase zbieranie detských ponožiek, ktoré sme pripínali na natiahnutú šnúru na schodisku v škole, kde každá 10. ponožka bola fialová, ktorá naznačovala, že každé 10. dieťatko je predčasne narodené, nachystali sme si fialové stužky, ktoré sme pripínali všetkým pedagógom, žiakom a ostatným zamestnancom školy... a ako symbol sme zapálili fialovú sviečku.
Alena Blaščáková III. A
PhDr. Andrea Reháková