2014/2015
- Deň Zeme v SZŠ Skalica
- Okresné kolá olympiád z cudzích jazykov
- Mikulášska besiedka pre hedikepovaných
- Červené stužky
- Slávnostné stužkovanie maturantov
- Týždeň boja proti drogám
- „Medzinárodný deň eliminácie násilia voči ženám" 25. november
- 20. november - medzinárodný deň bez fajčenia
- „Medzinárodný deň predčasne narodených detí“ 17. november
- Exkurzia Brno
- Odborná exkurzia a veťrh VAPAC
- Október - mesiac úcty k starším
- Deň srdca
- Deň prevencie
- Deň otvorených dverí
- ... dočkali sme sa
- Slávnostné otvorenie školského roka
- Erasmus +
- Evička a deti 2014/15
„Medzinárodný deň eliminácie násilia voči ženám" 25. november
„Medzinárodný deň eliminácie násilia voči ženám
25. november
Násilie v partnerských vzťahoch nie je hádka. V prevažnej väčšine prípadov je jeho obeťou žena a útočníkom jej manžel alebo bývalý manžel, resp. partner (v 99 – 95 %). V malom počte prípadov násilia (1 – 5% z celkového počtu prípadov) násilné správanie proti svojmu partnerovi smerujú ženy. Násilie je často namierené proti deťom, niekedy proti seniorom a občas sa vyskytuje i v lesbických a homosexuálnych vzťahoch. Je to stav, resp. cyklicky sa opakujúca situácia, v ktorej partner s väčšou mocou (spoločenskou, ekonomickou, politickou, fyzickou, atď.) zneužíva svoje postavenie. Svoju moc potrebuje dokazovať, upevňovať a posilňovať. Dôvodmi sú maskulínna výchova (vnucovanie vzorov mužnosti už od detstva, prejav demonštrácie mužskej sily), tolerovanie násilia v spoločnosti, historicky vytvorená sociálna, politická a ekonomická rodová nerovnosť a závislosť žien na mužoch, náboženské a kultúrne tradície, ktoré priamo a nepriamo určujú mužom právo pokladať ženu (a deti) za svoj majetok a rozhodovať o nich, ako aj všeobecná neinformovanosť o ľudských právach a mýty o nedotknuteľnosti súkromia rodiny.
Podľa definície OSN v Deklarácii o odstránení všetkých foriem násilia páchaného na ženách, ktoré OSN schválilo v roku 1993, sa pod pojmom násilie páchané na ženách chápe akýkoľvek čin násilia, založený na rodovej nerovnosti, ktorého dôsledkom je, alebo ktorý smeruje k tomu, aby jeho dôsledkom bolo fyzické, sexuálne alebo psychické poškodenie trpiacej ženy, vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo akéhokoľvek odňatia slobody, či už vo verejnom alebo súkromnom živote. Deklarácia definuje násilie páchané na ženách ako demonštráciou historicky asymetricky rozdelenej moci medzi mužmi a ženami, ktorá viedla k nadvláde mužov nad ženami a k diskriminácii žien a ktorá bránila ženám naplno rozvíjať svoje schopnosti, uznávajúc tiež, že násilie na ženách je jedným z rozhodujúcich spoločenských mechanizmov, pomocou ktorého sú ženy zatláčané do podriadenej pozície oproti mužom.
V rezolúcii Rady pre ekonomické a sociálne záležitosti č. 18 z roku 1990 sa uvádza, že násilie na ženách v rodine a v spoločnosti je problémom, ktorý sa vyskytuje v celej spoločnosti bez ohľadu na ekonomickú situáciu, sociálne postavenie, kultúrne pozadie a ktorým sa treba vysporiadať tak, aby sa eliminoval jeho výskyt v spoločnosti.
Každoročne sa v civilizovanom svete uskutočňuje v období od 25. 11. (Medzinárodný deň proti násiliu na ženách) do 10. 12. (Medzinárodný deň všeobecných ľudských práv) 16 dňová kampaň proti násiliu na ženách.
Simona Mazúrová III.A