2014/2015
- Deň Zeme v SZŠ Skalica
- Okresné kolá olympiád z cudzích jazykov
- Mikulášska besiedka pre hedikepovaných
- Červené stužky
- Slávnostné stužkovanie maturantov
- Týždeň boja proti drogám
- „Medzinárodný deň eliminácie násilia voči ženám" 25. november
- 20. november - medzinárodný deň bez fajčenia
- „Medzinárodný deň predčasne narodených detí“ 17. november
- Exkurzia Brno
- Odborná exkurzia a veťrh VAPAC
- Október - mesiac úcty k starším
- Deň srdca
- Deň prevencie
- Deň otvorených dverí
- ... dočkali sme sa
- Slávnostné otvorenie školského roka
- Erasmus +
- Evička a deti 2014/15
Október - mesiac úcty k starším
„Ako vnímam starobu“
Staroba a životný štýl
Starnutie je prirodzený, biologický proces.
Staroba nie je choroba.
Zázračné lieky, prostriedky a elixíry nie sú k dispozícii. A ani tak skoro nebudú, ak vôbec budú niekedy nejaké objavené. Dosť o tom pochybujeme. Zázračné elixíry na zastavenie starnutia síce neexistujú. Správny, racionálny a pozitívny životný štýl môže urobiť zázraky. Môže podstatne predĺžiť pocit mladosti a zvýšiť kvalitu života. Dať životu zmysel, radosť a spokojnosť. A to sú nemalé benefity! Priebeh a dynamiku starnutia výrazne ovplyvňuje zdravotný stav, okolie a sociálne prostredie. Teda podmienky, v ktorých človek žije.
Každý starý človek by si mal uvedomiť, že nikdy nie je neskoro začať žiť skutočne zdravým životným štýlom.
Zdravý životný štýl je cestou k dlhému a spokojnému životu. Na prvom mieste strava. Podrobne sa tejto problematike venujeme v kapitole ZDRAVÉ POTRAVINY. Nájdete tam veľa dobrých a osvedčených návodov, ako, čo a akým spôsobom sa začať správne stravovať.
Správne stravovanie má v starobe kľúčovú úlohu.
V skratke povedané, strava má byť vyvážená, kaloricky hodnotná, zároveň ľahko stráviteľná! Má obsahovať potrebné stavebné látky, minerály, vitamíny, stopové prvky. Pozor na ťažké jedlá! Pozor na výrobky živočíšneho pôvodu, konzumovať s mierou! Preferujte surovú zeleninu, ovocie, sójové výrobky, ryby a nízkotučné mliečne výrobky. Pozor na dodržiavanie pitného režimu. Dostatočný príjem tekutín je základná podmienka pre zdravý život! Rada pre starších ľudí. Menej soľte, používajte čo najmenej biely rafinovaný cukor. Teda obmedziť sladkosti, koláče, mliečny čokolády, napolitánky a všetky sladké nápoje. Ak ste v už mladšom veku neprestali fajčiť, tak teraz je vhodná príležitosť! Možno posledná. Takže ju treba využiť, ďalšia šanca už prísť nemusí.. Čierna káva je náš každodenný spoločník, ale tiež s mierou, 1-2 kávy denne by mali stačiť. A teraz poďme k pohybu.
Pohyb je alfa a omega zdravého životného štýlu.
Staroba nie je výnimkou. Pohyb je zdrojom zdravia, vitality, imunity a dobrej nálady. Pohybom sa udržuje telesná váha, fyzická i duševná kondícia. Vhodné formy pohybu sú turistika, plávanie, rýchla chôdza, cyklistika, ale aj tanec , alebo dlhé prechádzky so psom. Každý si nájde správnu a vhodnú formu pohybu, ktorá ho baví a prináša mu potešenie a radosť.
Pohyb je kľúčová a najúčinnejšia forma prevencie pre vznik srdcovocievnych a metabolických ochorení.
Udržiava pohybový aparát v dobrej funkcii, hybnosť svalov a kĺbov sa posilňuje. Ani športovanie nie je v starobe zakázané! Určite každý z nás pozná vo svojom okolí starých ľudí, ktorí sa pravidelne a aktívne venujú športu.
Významnou zložkou zdravého životného štýlu v starobe je dobrý spánok.
Dobrý a dostatočne dlhý nočný spánok je zdrojom pokoja a dobrej kondície. Znamená to, mať vytvorené a dodržiavať správne spánkové stereotypy, chodiť včas spávať, pred spánkom nepiť kávu ani alkoholické nápoje. Spať na vhodnom a príjemnom mieste, bez elektromagnetického smogu a rušivých podnetov.
Staroba má i svoje výhody !
Starší ľudia môžu žiť zdravšie, lebo majú viac času na správnu životosprávu a dodržiavanie zdravého životného štýlu. Odpadá z veľkej časti pracovný, časový a ekonomický stres. Majú viac času a sústredenosti na samých seba. Starší ľudia majú svoje životné skúsenosti, majú nadhľad nad vecami, mnohí vedia brať život s humorom a uvoľnenosťou. Vtedy, keď ich netrápia choroby, ktoré im komplikujú život.
Sabína Štepková III.A
Žiačka z I.A triedy Ivičičová a z III.A Štepková napísali referát a báseň k téme „Ako vnímam starobu“ Báseň od 6iačky I.A sme uviedli v školskom časopise Dúha.