2014/2015
- Deň Zeme v SZŠ Skalica
- Okresné kolá olympiád z cudzích jazykov
- Mikulášska besiedka pre hedikepovaných
- Červené stužky
- Slávnostné stužkovanie maturantov
- Týždeň boja proti drogám
- „Medzinárodný deň eliminácie násilia voči ženám" 25. november
- 20. november - medzinárodný deň bez fajčenia
- „Medzinárodný deň predčasne narodených detí“ 17. november
- Exkurzia Brno
- Odborná exkurzia a veťrh VAPAC
- Október - mesiac úcty k starším
- Deň srdca
- Deň prevencie
- Deň otvorených dverí
- ... dočkali sme sa
- Slávnostné otvorenie školského roka
- Erasmus +
- Evička a deti 2014/15
20. november - medzinárodný deň bez fajčenia
Medzinárodný deň bez fajčenia
20. november
Fajčenie zabíja. Patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete. Viete o tom, že ročne zomrie približne 3,5 milióna ľudí na následky fajčenia? Napriek tomu sme voči nemu ľahostajní. Počet fajčiarov neustále stúpa. O pár rokov hrozí, že bude fajčiť 1,6 miliardy populácie!
S cigaretami začínajú deti, pre mladistvých je zbraňou pre budovanie určitej prestíže medzi ostatnými. Dospelí si nevedia predstaviť svoj život bez milovanej cigaretky. Cigaretou zaháňajú stres, frustráciu, smútok či nudu. Do svojho potešenia neváhajú investovať kvantum peňazí. Výrobcovia a predajcovia tabaku prosperujú. Ako tento obrovský kolos spôsobujúci postupné ničenie zdravia až smrť zastaviť?
Jedným zo spôsobov ako ľuďom pripomenúť žalostné následky fajčenia je
20. november - Medzinárodný deň bez fajčenia.
Predstavitelia svetových zdravotníckych organizácií apelujú na dôležitosť prevencie, predovšetkým na sekciu primárnej prevencie. Osveta detí a mládeže patrí medzi najdôležitejšie oblasti prevencie. Okrem toho tento deň ponúka príležitosť pre všetkých fajčiarov, zamyslieť sa nad dôsledkami zlozvyku s mnohokrát katastrofálnymi následkami a skoncovať s ním! Nezabúdajte ani na nebezpečenstvá pasívneho fajčenia a bráňte sa.
Vážte si samých seba a nefajčite, pretože fajčenie spôsobuje vážne zdravotné problémy. Je dokázané, že fajčenie má negatívne účinky na každý jeden ľudský orgán.
Negatívne účinky fajčenia sú nasledovné:
· Spôsobuje celý rad chorôb dýchacích ciest, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení,
· podľa najnovších výskumov je zodpovedné za rakovinu krčka maternice, obličiek a kostnej drene,
· zväčšuje riziko vzniku osteoporózy a zlomenín,
· vznik paradentózy a šedého zákalu môže byť spôsobený fajčením,
·
dôsledkom tohto zlozvyku je oslabený imunitný systém, spomalené hojenie rán, pooperačné komplikácie a pod.
Na pohľad nevinná, horiaca nevyspytateľná?
Na pohľad neškodná, po zapálení zradná. Obsahuje približne 4000 chemických látok namiešaných v lahodnom koktaile, ktorý tvoria rakovinotvorné chemikálie, jedy a návykové látky.
Pozrime sa aspoň na nepatrný zlomok látok nachádzajúcich sa v cigaretách a ich účinky:
· V cigaretách je obsiahnutý nikotín, ktorý sa dostáva do mozgu do 10 sekúnd po tom, ako človek vdýchne cigaretový dym. Dostane sa do každej časti tela, dokonca i do materského mlieka. Nikotín vyvoláva závislosť.
· Oxid uhoľnatý pôsobí na hemoglobín, ktorý sa nachádza v červených krvinkách a eliminuje ich schopnosť prenášať kyslík.
· Arzén spôsobuje rakovinu a poškodenie srdcovo-cievneho systému.
· Kadmium je zodpovedné za vznik rakoviny a poškodenie obličiek.
· Benzén (benzol) spôsobuje leukémiu.
· Formaldehyd sa využíva pri ničení baktérií, uchovávaní mŕtvol a v cigaretách spôsobuje predovšetkým problémy s dýchacím ústrojenstvom.
· Polónium sa zaraďuje medzi rádioaktívne prvky a vyžaruje škodlivý druh žiarenia.
· Amoniak nájdete napríklad v niektorých čistiacich prostriedkoch určených pre toalety a v cigarete zvyšuje návykovú silu nikotínu.
· Ostatné karcinogénne látky negatívne ovplyvňujú gény zodpovedné za správny a normálny rast buniek.
Medzinárodný deň bez fajčenia - Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.
Dňa 11.11. 2014 žiaci II.A triedy sa zaoberali riešením úloh zameraných na problematiku fajčenia a alkoholizmu vo vzťahoch medzi mladými ľuďmi. Pracovali po skupinkách a na záver prezentovali svoj názor. Najčastejšie riešenie bol rozhovor so závislým fajčiarom, alkoholikom a následné vybavenie liečenia pre neho. Jedným riešením bol aj rozchod alebo nápad piť spolu s priateľom..., ktorý sme samozrejme zavrhli.
PhDr. Reháková