2019/2020
- SOČ 2020
- COVID-19
- Exkurzia žiakov v NsP Hodonín
- Zdravý úsmev v MŠ Mokrý Háj
- IV. odborný žiacky seminár
- Vianočný čaj
- Exkurzia Úrazová nemocnica v Brne
- Kampaň Červené stužky
- Mikulášska nádielka v Mikáde a v Zelenom dome
- Deň predčasne narodených detí
- Deň bielej palice
- Európsky týždeň mobility
- KOŽAZ
- Mesiac úcty k starším spoluobčanom
- Deň prevencie
- Deň otvorených dverí
- Výchovný koncert - Trinásta komnata
Kampaň Červené stužky
Trinásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky organizovalo Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (v rámci rozvojového projektu Zdravie a bezpečnosť v školách 2019), Okresného úradu - odboru školstva v Žiline, mesta Žiliny a pod záštitou Dr. Tatula Habokyana, riaditeľa Kancelárie WHO na Slovensku.
Kampaň bola odporúčaná školám a školským zariadeniam Slovenska aj prostredníctvom Pedagogicko-organizačných pokynov. Kampaň sa začala 2. septembra 2019 a vyvrcholila 1.decembra 2019, na Svetový deň boja proti AIDS. Je zameraná na boj proti AIDS odbornými vedomosťami o HIV/AIDS, na prevenciu látkových a nelátkových závislostí a chorôb s nimi spojených. Červené stužky sú medzinárodným symbolom AIDS. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Preto je venovaná mladým ľuďom, ktorí sa do nej zapájajú prostredníctvom školy viacerými aktivitami. Kampaň nie je spojená s finančnou verejnou zbierkou.
I naša škola sa každoročne do kampane zapája aktualizáciou prevenčnej nástenky, vyhlásením aktivít prostredníctvom školského rozhlasu a zaslaním prihlášky sa do XIII. ročníka celoslovenskej kampane, ktorú organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline.
Do kampane sa dobrovoľne zapojili žiaci všetkých tried okrem III.A.
V školskom roku 2019/2020 žiaci podporili kampaň Červené stužky niekoľkými aktivitami:
- zhotovili nástenky v materských triedach, kde nechýbal symbol
červenej stužky,
- zhotovili pohľadnice ku kampani,
- pozreli si film Anjeli, Príbehy anjelov, Do tváre a odbornú prednášku MUDr.
Eleny Novákovej Phd. HIV/ AIDS,
- zhotovili si vlastné stužky, ktoré nosili ako symbol kampane,
- zhotovili portfólio triedy z aktivít ku kampani – III. B a IV.A
- zúčastnili sa výchovného koncertu Trinásta komnata,
- zúčastnili sa workshopu s Dr. Řehákom.
Kampaň sme ukončili v decembri workshopom na tému Sex, AIDS a vzťahy s Dr. Řehákom a videofilmom LIEK pre žiakov I. a II. ročníkov.
Žiaci vyhodnotili toto stretnutie ako veľmi zaujímavé a hlavne poučné. Priebeh diskusie s prednášajúcim bol spontánny, položené otázky, ktoré boli podané ústnou ale i písomnou formou vyjadrovali ich záujem o danú problematiku.
Otázka: Ako sa prenáša vírus HIV?
Odpoveď: Vírus HIV sa prenáša sexuálne (pohlavne), krvou, z matky na novorodenca.
Otázka: Ktoré bunky sú po infekcii HIV hostiteľskými bunkami?
Odpoveď: Hostiteľskými bunkami vírusu HIV sú predovšetkým T lymfocyty zabezpečujúce obranyschopnosť organizmu.
Otázka: Kedy sa môžu prejaviť prvé príznaky infekcie HIV?
Odpoveď: Prvé príznaky sa môžu (aj nemusia) objaviť 2-3 týždne.
Otázka: Môže byť človek infikovaný podaním rúk?
Odpoveď: HIV vírus sa neprenáša bežným kontaktom s infikovaným človekom, napr. podávaním rúk, bývaním v spoločnej domácnosti, spoločenským bozkávaním, používaním sauny, plávaním v bazéne, uštipnutím bodavým hmyzom, vzduchom ani vodou.
Otázka: Aká je prognóza?
Odpoveď: Infekcia HIV je v súčasnosti liečiteľné, ale nevyliečiteľné ochorenie.
Spätná väzba od žiakov:
V škole sme mali workshop s Dr. Řehákom o AIDS. Prednášajúci spracoval veľmi zaujímavú prezentáciu na túto tému. Rozprával nám aj jeho vlastné skúsenosti s ľuďmi, ktorí majú tento vírus. Svojim správaním a vyjadrovaním ma vedel veľmi zaujať. Ohľadom vírusu som sa dozvedela veľa nových vecí o ktorých som ani nevedela. K jeho prezentácii pridal aj pekný film, ktorý ma síce na začiatku veľmi nezaujal ale keď so sa prestala venovať môjmu mobilu, zistila som, že film bol fakt pekne spracovaný a ku koncu ma to dojalo. Proti týmto ľuďom som mala bohužiaľ od začiatku predsudky ale vďaka prednáške som sa dozvedela, že sú to vlastne ľudia ako my, len nemali toľko šťastia a vôbec sa im netreba vyhýbať. /Kristína Meszárosová SZŠ I.A /
Stretnutie bolo veľmi dobré a poučné do života. Získala som nové poznatky, vypočula som si príbehy ľudí s touto chorobou. Na konci bol smutný film. A ponaučenie: že by sme mali pomáhať ľuďom, keď to potrebujú, nevykašľať sa na nich a hlavne dávať si pozor na seba. / žiačka I.A/
Zo spätnej väzby žiakov môžem skonštatovať, že zrealizovaná aktivita splnila cieľ. Žiaci sa dozvedeli veľa užitočných ale i citlivých informácií, ktoré doteraz nebrali za dôležité.
Som veľmi rada, že sa nám podarilo i v tomto školskom roku splniť niekoľko aktivít v rámci trinásteho ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky a tým poukázať na problematiku AIDS/HIV, ktorá sa týka nás všetkých.
v Skalici, 18.12. 2019 Bc. Marková Elena
koordinátorka prevencie drogových závislostí soc.-pat. javov