• Týždeň boja proti rakovine 2013

• Jabĺčkový deň a Jabĺčkový beh

Od 21. do 25.10.2013 prebiehal na celom Slovensku Týždeň proti rakovine, ktorý zorganizovala Liga proti rakovine SR. Na jeho záver sa opäť konal Deň jabĺk, keď dobrovoľníci rozdávali na uliciach miest Slovenska okoloidúcim čerstvé šťavnaté jablká, ako aj brožúrky špeciálne vydané k prevencii proti nadmernému pitiu alkoholu a fajčeniu.

Tohtoročný týždeň proti rakovine bol zameraný hlavne na mládež. Brožúrky a následné akcie v školách vyzvali mladých k tomu, aby sa zamysleli, či je dnes hrdinom ten, kto sa prezentuje s cigaretou v ruke a s neprimeranou dávkou alkoholu v krvi, alebo ten, ktorý sa týmto neduhom vyhýba. Veď alkohol nikomu sily nepridá, ale jeho nadmerné množstvo ho zhodí na zem

Aj LPR Klub Lýdia v Skalici upozornil na lepší spôsob, ako sa nielen stať „hrdinom“ v očiach kamarátov, ale si aj  upevňovať zdravie. Aj v tomto roku usporiadal spolu so Strednou zdravotníckou školou a AŠK Skalica Jabĺčkový beh na štadióne AŠK.

Na Jabĺčkový beh prišli deti zo šiestich materských škôl, zo štyroch základných škôl a zo štyroch stredných škôl. Manželia Zalubilovci z AŠK sa zaslúžili  o prípravu trate a dobrovoľníci zo strednej zdravotníckej školy sa postarali o jej zatraktívnenie a pomáhali počas celej akcie. Bežcom merali časy a spolu so ženami z klubu Lýdia každému bežcovi odovzdali v cieli jabĺčko.

Jabĺčkový beh už tradične podporil svojou návštevou aj viceprimátor Skalice, Ing. Barát.

Aj v uliciach Skalice rozdávali študenti škôl Gymnázium Skalica a Via Humana ďalšie jabĺčka a brožúrky, ktoré vydala Liga proti rakovine SR a z ktorých sa čitateľ dozviete viac o tom, čo všetko alkohol a cigarety pri dlhodobom a nadmernom užívaní môžu spôsobiť.

Jabĺčkového behu sa zúčastnilo 227 bežcov.  22 dobrovoľníkov pomohlo pri rozdaní 163 kg jabĺk.

150 kg krásnych, zdravých a chutných jabĺčok zaobstaral pán Čepregi ml., ďalších 13 kg bolo od pána Reháka.

Liga proti rakovine, Klub Lýdia Skalica ďakuje všetkým zúčastneným za podporu a pomoc,  želá každému dobré zdravie a hlavne, aby sa každý dokázal rozhodnúť pre zdravý životný štýl.

Ing. Bernhauserová

Vedúca klubu Lýdia