• Človek v ohrození

• Žiaci SZŠ Skalica sa zapojili do projektu Združenia Človek v ohrození, organizátora medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý vyhlásil súťaž pre aktívnych študentov stredných škôl, ktorej cieľom bolo aktivizácia mladých ľudí a ich angažovanosť v oblasti ľudských práv.

Čo je Filmový festival Jeden svet?

Počas 12 rokov svojej existencie sa Jeden svet (www.jedensvet.sk) stal na Slovensku najväčším kultúrno-spoločenským podujatím, komplexne sa zaoberajúcim globálnymi, multikulturálnymi témami, ako aj problematikou rozvojových krajín a ľudských práv. Cieľom festivalu je prostredníctvom projekcií dokumentárnych filmov a následných diskusií viesť širokú verejnosť k empatickej komunikácii a prispieť tak k budovaniu otvorenej a tolerantnej spoločnosti.

Cieľom súťažiacich študentských tímov bolo vizuálnou (plagát, koláž, streetart, fotografia, komix) alebo audiovizuálnou formou (spot, krátky film...) reflektovať porušovanie práv znevýhodnených skupín obyvateľstva. Zamerať sa mali na budovanie tolerancie verejnosti voči jednej z nasledujúcich štyroch skupín:

-  tradičné menšiny (rómska, maďarská a pod.)

-  nové menšiny (prisťahovalci, utečenci)

-  LGBTI komunita (komunita ľudí na základe inej sexuálnej orientácie)

-  hendikepovaní ľudia

Súťažné tímy mali identifikovať problém (napr. extrémizmus, etnicky, rasovo motivovaná nenávisť a pod.), na ktorý mali upozorniť verejnosť vizuálnou alebo audiovizuálnou formou. Cieľom bolo motivovať študentov, aby sa formou umenia vyjadrovali k problémom, ktoré ich obklopujú.

Žiaci vytvorili 4 súťažné tímy v zložení:

Tím č. 1: Matej Lašák, Dominika Zborilová,

Tím č. 2: Juraj Podzámsky, Denis Menšík,

Tím č.3: Veronika Baťková, Erika Adamková,

Tím č.4: Jana Bakošová, Jaroslav Chovan, Michaela Telárová

Nakoľko bol veľký záujem o súťaž, museli vedúci tímu napísať motivačný list, prečo sa prihlásili do súťaže.

Následne boli vybraní: Jana Bakošová, Veronika Baťková, Juraj Podzámsky, ktorí sa zúčastnili školenia, na ktorom získali vedomosti o problematike práv jednotlivých zraniteľných skupín a tiež zručnosti, ako spracovať vizuálnou alebo audiovizuálnou formou posolstvo pre verejnosť. Na školení sa účastníci podrobne oboznámili s problematikou porušovania práv zraniteľných skupín obyvateľstva. Školenie sa uskutočnilo v dňoch 5. – 7. 10. 2012 (piatok - nedeľa) v Hoteli Sun v Senci.

Prvý deň školenia bol venovaný problematike porušovania práv vybraných znevýhodnených skupín. Konkrétne zameranie školenia bolo spresnené na základe tém, ktorým sa chceli študentské tímy venovať. Pozvaní lektori boli odborníkmi z oblasti práce so znevýhodnenými skupinami v spoločnosti.

Druhý deň sa účastníci oboznámili s metódami stvárnenia posolstva pre verejnosť, ako aj s technikami smerujúcimi k dosiahnutiu požadovaného výsledku. Dozvedili sa, ako si pripraviť plán filmovania, ako potrebné zábery natočiť a spracovať. Pre záujemcov o vizuálne spracovanie vybranej témy bol pripravený workshop venovaný výrobe angažovaného plagátu, koláže, prípadne komixu.

Školenie bolo naplánované tak, aby študenti nevymeškali vyučovanie. Začiatok bol naplánovaný na piatok o 16:00 hod., koniec na nedeľu okolo obeda.

Účastníci školenia mali zabezpečené ubytovanie aj stravu počas celého školenia.

Súťaž bola ukončená 18. 11. 2012, dokedy museli študenti zaslať svoje diela buď mailom na adresu horak@clovekvohrozeni.sk, alebo poštou na adresu: Človek v ohrození, Svoradova 5, 811 03 Bratislava.

Následne odborná porota rozhodovala o víťazoch, ktorí boli vyhlásení dňa 8. 12. 2012 počas workshopu ARTivizmus, konaného v rámci festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v KC Dunaj v Bratislave. Boli pozvaní aj žiaci našej školy: Bakošová Jana,  Telárová Michaela nakoľko tím č. 4 sa umiestnil na prvom mieste z vybranej oblasti hendikepovaní ľudia.

Popis: logo UVSRRealizované s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.